نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تجلیل از مقام بزرگان و پیش کسوتان عرصه علم و فرهنگ و هنر در آغاز سال تحصیلی دانشگاه صدا و سیما

 

تجلیل از مقام بزرگان و پیش کسوتان عرصه علم و فرهنگ و هنر در آغاز سال تحصیلی دانشگاه صدا و سیما

آیین آغاز سال تحصیلی97 - 1396 با حضور استادان و دانشجویان دانشگاه صدا وسیما برگزار شد.

این مراسم در حالی آغاز شد که به مناسبت آغاز فعالیت دانشگاه ها و مراکز علمی کشور، شبکه چهار سیما، از نخستین ساعات بامداد اول مهر، برنامه زنده " کیف مهر" را در صحن باز دانشگاه صداو سیما آغاز کرده بود و پوشش آیین آغاز سال تحصیلی این دانشگاه نیز بخشی از این ارتباط زنده تلویزیونی بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما در این مراسم که با حضور مدیران ارشد رسانه ملی، معاونان، مدیران وهمکاران دانشگاه و خانواده شهدا برگزار شد، ابتدا، دکتر حسن زارعیان سرپرست اداره کل آموزش و رئیس دانشکده فنی و مهندسی رسانه ضمن تبریک و خیرمقدم به دانشجویان جدیدالورود، در گزارشی از کیفیت و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه صدا و سیما گفت: ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه صدا و سیما در سال ۱۳۹۶ ، ۳۱۰ نفر بود که از این تعداد ۱۷۰ نفر برای مقاطع کاردانی و کارشناسی و ۱۴۰ نفر برای مقطع کارشناسی ارشد پیش بینی شده بودند.

وی افزود: بعد از آزمون سراسری در مقطع کارشناسی ارشد، حدود ۴۰۰ نفر مصاحبه علمی و عمومی از معرفی شدگان چند برابر ظرفیت آزمون تحصیلات تکمیلی در طی ۴ روز و توسط ۶ گروه تخصصی مخابرات، صدا، رادیو، تلویزیون،مدیریت رسانه و روزنامه نگاری انجام شد که بعد از جمع بندی نهایی اسامی ۱۵۰ نفر از پذیرفته شدگان این مرحله به سازمان سنجش اعلام شد که از این میان، ۱۱۵ نفر به عنوان پذیرفته شده گان نهایی معرفی شدند.

دکتر زارعیان گفت: در مقطع کاردانی و کارشناسی هم حدود ۵۵۰ مصاحبه علمی و عمومی از معرفی شدگان چند برابر ظرفیت آزمون سراسری در طی چهار روز انجام شد که پس از جمع بندی نهایی ۲۴۴ نفر از داوطلبان حائز شرایط به سازمان سنجش معرفی که از این تعداد 135 نفر به عنوان پذیرفته‌شدگان نهایی اعلام شدند.

وی افزود: اختلاف تعداد اسامی اعلامی به سنجش و پذیرفته شدگان نهایی به سبب الویت‌بندی انتخاب رشته داوطلبان و هم چنین رتبه آنان و ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه صدا و سیماست.

سرپرست اداره کل آموزش گفت: دانشگاه صدا و سیما امسال برای نخستین بار در رشته روزنامه نگاری دانشجو پذیرفت.

دکتر اسفندیاری رییس دانشگاه صدا و سیما نیز در آیین آغاز سال تصیلی جدید، مصادف با آغاز ماه محرم و هفته دفاع مقدس، ضمن خیرمقدم به میهمانان، استادان و دانشجویان جدیدالورود و خانواده معزز شهید نظام دوست، از شهدای مفقود الاثر دانشگاه گفت: علم آموزی و حکمت، تفکر و تعمق و سیر آفاق و انفس، نظر خداوند متعال در همه ادیان الهی و امری والا بوده و رنگی از تقدس داشته و به همین اعتبار اهل علم و جویندگان علم، تکریم شده اند و آداب و مناسک علمی گرامی داشته شده است و از این روست که امروز ما آیین بزرگداشت آغاز سال تحصیلی را به عنوان امری مبارک گرامی می داریم و همه دور هم جمع شده ایم تا در این آیین، مقام علم و عالم و تعلیم را گرامی بداریم و بار دیگر بر اهدافی که به خاطر آن پای در این عرصه نهاده ایم پافشاری کنیم و انشالله بتوانیم در طول سال تحصیلی از تمام توان، نیرو و دانش و استعداد مان در جهت تحقق آن استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه صدا وسیماافزود: امسال آغاز سال تحصیلی که بهار علم است با ایام عزا و حماسه حسینی قرین شده است که این فرصتی کم نظیر و پر برکت است.

وی افزود: غاصبان خلافت و دشمنان ولایت تصور می‌کردند که با قتل سید الشهدا (ع ) و اسارت خاندانش می توانند پایانی بر خط سبز ولایت و خط سرخ شهادت بکشند ولی از خاک به خون تفتیده کربلا حرکت رسانه‌ای جدیدی آغاز شد که علمدار آن، حضرت زین العابدین ع و حضرت زینب کبری سلام الله علیها بودند. خطابه های حماسی بلیغ و روشنگری این دو بزرگوار در باره حقیقت عاشورا را می توان بنیانگذاری رسانه جدیدی در اسلام دانست که به امتداد خط سبز ولایت و خط سرخ شهادت از سال ۶۱ هجری تا امروز فعال و تأثیرگذار بوده است.

 

دکتر اسفندیاری افزود: ما مفتخریم که امروز شاهد پیوند تجلی این دو خط مقدس در نماد و نشانه و پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم و پیوند همین دو خط سبز و سرخ بود که در هشت سال دفاع مقدس نیرو و توان ایستادگی و پایداری در برابر دشمن را به ما داد

وچه نیکوست که در این هفته یاد همه شهدا و جانبازان و آزادگان را گرامی بداریم و به ویژه از زحمات مادران و پدران و همسران و فرزندان آنان تشکر کنیم و خصوصا شهدای دانشگاه صدا و سیما و دو شهیدی که پیکر مطهرشان، خاک دانشگاه ما را متبرک کرده است.

رییس دانشگاه صدا و سیما گفت: در این فضا و در این ایام، افتخاری دیگر برای ماست که میزبان آقای داوود میرباقری هستیم، هنرمند بزرگی که نام و یاد مکتب اهل بیت را فراسوی مرزهای ایران اسلامی و جهان تشیع، منتشر کرده است.

وی افزود: آثار ماندگار داود میرباقری نه فقط نام حسین و یاد حسین و حماسه حسینی را زنده کرد که رسانه های ما را نیز به مرزهای فراملی و بین المللی بیش از پیش معرفی کرد. چه بسا می بینیم در کشور عراق و در اربعین حسینی تصویر مختار چه عمق و نفوذی پیدا کرده است.

دکتر اسفندیاری گفت:

امروز افتخار داریم که خالق اثر ماندگار " مختار" در جمع ما حضور دارد و مفتخریم که ایشان کسوت استاد افتخاری دانشگاه صدا و سیما را پذیرفته اند.

رئیس دانشگاه رسانه ملی در باره ایام عزاداری امام حسین (ع) گفت: مناسک عاشورایی اعم از منبر و روضه و نوحه و اشکال گوناگون سوگواری و تعزیه در واقع یک دستگاه رسانه ای پرنفوذ و پیچیده ای در اختیار ما قرار داده است که برخی از پژوهشگران نام آن را رسانه شیعه گذارده اند و ما به سبب حجاب مجاورت، گاهی از عظمت این دستگاه رسانه ای غافلیم.

دکتر اسفندیاریافزود:عظمت این دستگاه رسانه ای و دامنه شگفت انگیز تأثیرگذاری و نفوذ آن را وقتی می شود فهمید که تصویر یک شهید مثل یک رسانه مثل یک بمب خبری تمام فضای رسانه‌ای کشور را در بر می گیرد و تصویر شهید محسن حججی که رحمت خدا بر او باد در این دستگاه عظیم عاشورایی است که عمق و معنا و برد و نفوذ پیدا می کند.

رییس دانشگاه صدا و سیما به همه کسانی که در رسانه های اسلامی فعالیت دارند توصیه کرد:, اگر می خواهند به عمق و نفوذشان افزوده شود، باید هرچه بیشتر به رنگ کربلایی ها در بیایند و به عطر عا شورایی ها معطر شوند تا به فضل الهی کارشان برکت پیدا کند و از آفات و آسیب ها مصون بمانند.

در این مراسم هم چنین از آقای داوود میرباقری کارگردان توانمند و نامدارایران اسلامی و خالق آثار ماندگار تاریخی و فخر آفرین " امام علی ع" و " مختار" تجلیل و قدر دانی شد و در حالیکه آقایان مهندس احمد شهریاری، مهندس محمد رضا جعفری جلوه، دکترعلی دارابی، دکتر رضا پور حسین و دکتر حسن خجسته برای تقدیم لوح به روی صحنه آمده بودند، پدر شهید نظام دوست حمایل و لوح استاد افتخاری دانشگاه صدا و سیما را به استاد داوود میرباقری اعطا کرد.

استاد داود میرباقری هم خطاب به دانشجویان گفت: خیر مقدم عرض می کنم محضر دوستان عزیزی که ان شاء الله آمده اند تا رنج جویندگی را تحمل کنند و در آینده از هدایت گران رسانه ای باشند که به تعبیر امام بزرگوار، دانشگاه است.

وی افزود: ماه محرم ماه حریت و آزادگی، ماه عدالت، ماه پیروزی خون بر شمشیر و ماه تحقق کمال انسانی است.

میرباقری گفت: به تناسب حال این روزهای خودم که جستجو در حال حضرت سلمان است از ایشان کمک می گیرم. سلمان جایی در مکاشفات خود در خرابه های رازآلود شام، سقراط حکیم را در حال سر کشیدن جام شو کرانش می بیند که

سقراط به او می گوید بهای هدایت انسان رنجی است که هدایتگران می‌کشند.

استاد میرباقری گفت: اگر به تاریخ به بنگریم و به زندگی بزرگان انبیا اولیا و برگزیدگان و صاحبان اندیشه های نو نگاه کنیم می‌بینیم که همه این بزرگواران برای رهایی آدمیان از جهل و ضلالت و گمراهی مرارت های بسیار کشیده اند و خداوند همواره بهترین بندگانش را قربانی هدایت مخلوقاتش کرده و حضرت سیدالشهدا حسین بن علی علیه السلام نورچشمی پیامبر ختمی مرتبت بلاشک عزیزترین و مقرب ترین بندگان خداست و باری در مناسبتی در نمایش واره ای درباره عظمت حسین بن علی علیه السلام ابیاتی بر قلمم جاری شد بدین مضمون که: در کفه های ترازو رنج‌های همه انبیا در یک سو و رنج های حسین ع را در سوی دیگر دیدم که کفه رنج های حسین سنگین تر است و به نظر حقیر اگر سیدالشهدا و قیام عاشورایش نبود تکامل تاریخ بشریت ناقص بود.

وی افزود: حسین هدایت گر همه عصرها و نسل هاست.

میرباقری خطاب به دانشجویان دانشگاه صدا و سیماگفت: آنچه که بناست بنده به عنوان معلم در خدمت شما عزیزان باشم ادبیات نمایشی است. نمایش از بدو تولد با اندیشه همراه بوده و هست و خواهد بود و وقتی به تاریخ نمایش نگاه می کنیم گاه مرتفع ترین قله های فلسفه را می بینیم و نمایش جوهره اش آمیخته با محبت انسان است و جهان پیرامونش آمیخته به حکمت آفرینش، صرف نظر از اینکه گاه به تناسب اقلیم و فرهنگ تغییراتی در ساختار آن ایجاد شده و خواهد شد، اما جوهره اش همواره متکی به خدا شناسی و انسان شناسی است.

خالق سریال های به یادماندنی و اثرگذار " امام علی ع" و "مختار" که کسوت استاد افتخاری دانشگاه صدا و سیما را پذیرفته گفت: ان شالله مجالی باشد تا با انتقال تجاربم، سهمی کوچک در باروری اندیشه های جوان، داشته باشم.

در ادامه مراسم، مهندس فرهود فصیحی از استادان بازنشسته دانشکده فنی ومهندسی گفت: این مراسم حامل پیام مهمی برای همکاران و استادان محترم و فعلی دانشگاه است که بدانند ارتباط شان هیچ وقت با دانشگاه و با این سازمان و با مجموعه ای که خودشان می سازند قطع نخواهد شد و این سازمان و مجموعه همیشه قدردان زحمات آنان خواهد بود و به هر حال این نشان می‌دهد که دانشگاه صدا و سیما ارتباطی خوب با دانشگاه های دیگر و با بدنه سازمان و مجموعه هنری کشور دارد.

مهندس فصیحی گفت: فضای سبز و زیبا و تجهیزات و امکانات فنی، مهندسی و رسانه ای بسیار خوب این دانشگاه، نسبت به دیگر دانشگاه های کشور از مزیت های انحصاری و از عوامل پیشرفت و موفقیت دانش آموختگان این دانشگاه است.

مهندس فصیحی به معرفی دکتر دوشاب چی زاده، استاد، پژوهشگر و رییس پیش کسوت دانشگاه صدا و سیما پرداخت و افزود: به همت ایشان بود که پس از انقلاب فرهنگی، از هضم مدرسه عالی سینما و تلویزیون در دل وزارت علوم پیشگیری و نظام آموزش عالی در قالب دانشکده صدا و سیما برای رسانه ملی، احیاء شد.

دکتر محمدرضا دوشابچی زاده، متولد سال ۱۳۲۵ از شهرستان خوی، فارغ التحصیل مهندسی برق در گرایش الکترونیک دانشگاه پلی تکنیک در سال 1348، دارای سه مدرک کارشناسی ارشد و دکترای مخابرات، گرایش آنتن از دانشگاه پل ساباتیه فرانسه و تالیف جزوه های مختلف درسی در رشته الکترونیک، الکترو آکوستیک، رادار، آنتن و تالیف کتابی با عنوان "خطوط انتشار و آنتن ها" است.

در این مراسم، دکتر اسفندیاری رییس دانشگاه صدا و سیما و معاونان دانشگاه، آقایان دکتر رضوی طوسی، علوی و خراسانی، با اهدا لوح و حمایل به دکتر دو شاب چی زاده، از خدمات علمی، پژوهشی و آموزشی وی به سازمان و دانشگاه صدا و سیما، قدردانی کردند.

در آیین آغاز سال تحصیلی جدید، هم چنین، دانش آموختگان برتر دانشگاه صدا و سیما، معرفی و با حضور آقایان، مهندس احمد شهریاری، معاون منابع مالی و سرمایه انسانی سازمان صدا وسیما، دکتررضا پورحسین، رییس شبکه چهارسیما و دکتر شهاب اسفندیاری، رئیس و معاونان دانشگاه صدا وسیما، آقایان دکتر رضوی طوسی، علوی و خراسانی از آنان قدردانی شد.

آقایان و خانم ها

محسن خدا بنده رشته فنی الکترونیک گرایش صدابرداری،

علی سیاح کارشناسی ارشد مهندسی صدا،

محمد نوذری کارشناسی ارشد مهندسی مخابرات،

مرضیه کاظمی کارشناسی تلویزیون و هنرهای دیجیتال،

میلاد پرور کارشناسی کارگردانی تلویزیون،

علیرضا علیپور صفاریان کارشناسی ارشد تهیه کنندگی گرایش نمایش مستند،

سهیلا رمیم کارشناسی ارشد نویسندگی رادیو،

کامیار نیستانی اصفهانی، کارشناسی ارشد مدیریت رسانه،

سیدنظام الدین بنی هاشم کارشناسی ارشد ارتباطات اجتماعی،

محمد دژکام، کارشناسی ارشد ارتباطات اجتماعی،

محمد احمدی کارشناسی ارشد تولید سیما،

محمدرضا بیگی کارشناسی ارشد ارتباطات اجتماعی،

سید هدایت الله ناصری کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی ازجمله دانش آموختگان برتر بودند که در آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه صدا و سیما از آنان قدردانی شد.